DIY - MINIMALISTYCZNY WIESZAK ZE SKLEJKI

by - czerwca 04, 2016

Dziś chciałabym się podzielić z Wami pomysłem na prosty, ale bardzo efektowny wieszak  - na ubrania, na gazety czy - tak jak u mnie - na dokumenty. Bardzo lubię przeszukiwać internet w poszukiwaniu inspiracji. Wiele z nich znajduję na innych blogach, ale ponieważ lubię też robić coś "po swojemu" dziś postanowiłam pokazać Wam jak inspiracja może być fajnym punktem wyjściowym do stworzenia czegoś nowego. Jednym z ulubionych motywów, które odnajdywałam szukając rozwiązań do mojego domowego biura był skórzany uchwyt - wieszak projektu Mathildy Clahr.

Żródło: mathildeclahr.blogspot.nl

Skórzany wieszak. Prosty, minimalistyczny. absolutnie idealny. I moja miłość do drewna i drewnopochodnych materiałów. Jak to pogodzić? To proste - wykonać ten uchwyt ze ... sklejki :)

Jeśli podoba Wam się ten pomysł - zapraszam do wykonania wieszaka razem ze mną krok po kroku.

Przygotujcie:
  • pasek sklejki o wymiarach 40 cm x 3 cm x 3 mm
  • blaszka lub inny pojemnik, który pomieści 40-centymetrowy pasek sklejki
  • gorąca woda
  • mały ścisk stolarski
  • drewniana podkładka pod ścisk
  • papier ścierny lub gąbki ścierne
  • wiertarko-wkrętarka
  • wkręt do drewna

Wybierając sklejkę (którą możecie dociąć na wymiar w markecie budowlanym) zwróćcie uwagę, bo nie miała na wierzchu widocznych pęknięć i słoi, gdyż utrudni to jej gięcie. Dotnijcie pasek tak, by słoje były ułożone wzdłuż, nie w poprzek.

Prace musimy podzielić na dwa etapy. Pierwszym będzie ufromowanie sklejki, czyli jej gięcie. Później - po wyschnięciu - jej wykańczanie i montowanie do ściany.

KROK 1

Wkładamy sklejkę do pojemnika (u mnie zmieściła się po skosie w starej blaszce na ciasto) i zalewamy ją gorącą wodą aż do przykrycia. Dociskamy ją ciężkim przedmiotem ( miałam pod ręką wazonik z kwiatem :P) i zostawiamy do wystygnięcia wody 15-20 minut.

Zamoczcie od razu dwie listewki, może się zdarzyć, że jedna z nich nie wytrzyma gięcia i pęknie - tak stało się u mnie.
KROK 2

Wyciągamy sklejkę z wody i delikatnie rozpoczynamy jej gięcie. Nie zginamy jej od razu na środku - wtedy na pewno pęknie. Stopniowo naginamy pasek od jednego końca do drugiego, miejsce koło miejsca aż do momentu gdy obydwa końce zetkną się ze sobą
KROK 3

Do złączonych końców sklejki przykładamy kawałek drewna i układamy ją na brzegu stołu/blatu. Dzięki temu jeden z boków będzie potem płasko przylegał do ściany. Mocujemy ścisk stolarski i delikatnie i powoli go dokręcamy aż końce będą do siebie przylegać na płasko. Zostawiamy sklejkę do wyschnięcia na kilka godzin.
KROK 4

Po wyschnięciu sklejka odzyka swój jasny kolor i będzie sztywna jak przed namoczeniem. Odkręcamy ścisk i zaznaczamy miejsce, w którym przykręcimy wieszak do ściany. Nawiercamy cienkim wiertłem na wylot. Dobrze jest użyć wiertła z pogłębiaczem - dzięki temu nasz wkręt schowa się potem w sklejce i jego główka nie będzie wystawać.

KROK 5

Dopieszczamy nasz wieszak czyli przede wszystkim czyścimy i wygładzamy go papierem ściernym. Bardzo lubię używać gąbek ściernych , gdyż są poręczniejsze. Stosuję grubszą i sztywniejszą na płaskie powierzchnie i cienką, którą mogę wcisnąć w otwory i oszlifować brzegi.
Na tym etapie możecie pomalować sklejkę na dowolny kolor, zabejcować ją lub polakierować. Ja zostawiłam ją w stanie surowym, wystarczyło porządnie ją oszlifować. W takiej formie pasuje do mojej surowej tablicy w biurze i reszty dodatków.KROK 6

Zaznaczamy na ścianie miejsce w którym chcemy przymocować wieszak - zdecydowałam się na zawieszenie go w biurze na sklejkowej tablicy nad biurkiem. Nawiercamy otwór i przykręcamy wkrętem wieszak do ściany. I GOTOWE!
Jak Wam się podoba efekt?
Macie ochotę spróbować poeksperymentować z samodzielnym gięciem sklejki? To wcale nie jest takie trudne.
Jeśli spróbujecie to koniecznie pochwalcie się wynikami i waszymi pomysłami na zastosowanie wieszaka. Ja na przykład dzieki temu projetowi zyskałam miejsce do odkładania ... rachunków i faktur do zapłacenia :)You May Also Like

0 comments

ETYKIETY