ZPT czyli moje małe DIY

by - lutego 06, 2015

Kochani , niedawno zapowiadałam zmiany na blogu. Mam nadzieję, że moja dzisiejsza propozycja przypadnie Wam do gustu, a dla mnie będzie wyzwaniem, które zmobilizuje mnie do pisania, tworzenia, kreatywności i nauki fotografii. Chciałabym zachęcić Was do samodzielnego tworzenia dekoracji w Waszych domach. Dekoracji, które nie wymagają dużych nakładów czasu, pieniędzy ani wybitnych zdolności plastycznych. Dekoracji, które powstaną w kilkanaście minut i będą piękną ozdobą.

Dzisiejsza moja propozycja to ORIGAMI i bardzo popularne ostatnio geometryczne wazony czy pojemniki. Gotowi?
W takim razie przygotujcie sobie:
  • karton (formatA4) w dowolnym kolorze
  • nożyczki
  • komputer i drukarkę do wydrukowania szablonu
  • linijkę
  • ołówek
  • cienkie szydełko lub dużą grubą igłęNa początku drukujemy wybrany szablon. Metodą prób i błędów stworzyłam dla Was pięć szablonów, od najprostszego do bardziej skomplikowanego. Zacznijcie od najprostszej wersji, a gwarantuję, że godzinę później złożycie wersję najtrudniejszą. Postaram się poprowadzić Was krok po kroku.  1. Wycinamy wydrukowany na kartce A4 szablon2. Odrysowujemy na brystolu / kartonie kontury wyciętego szablonu i zaznaczamy wszystkie miejsca przecięcia się linii na konturze3. Łączymy ołówkiem punkty na odrysowanym konturze - powstaje nasz szablon
4. Wycinamy gotowy szablon

Jeśli mamy możliwość drukowania na grubszym papierze możemy pominąć kroki 2-4 i wydrukować gotowy szablon na przyciętym do formatu A4 kartonie. Oczywiście, jeśli jest on czarny praca wstępna nas nie ominie :)5. Wszystkie linie zaznaczone na gotowym szablonie zaznaczamy od linijki szydełkiem lub grubą igłą (lub główką szpilki). Dzięki temu nasze zagięcia będą precyzyjne. To najważniejszy punkt, od którego będzie zależał efekt końcowy. Robimy to najdokładniej jak się da.6. Zaginamy karton wzdłuż wszystkich zaznaczonych linii. Pomagamy sobie linijką,by zagięcia były dokładne.7. Teraz już tylko sklejamy brzegi kartonu ze sobą - uwierzcie mi - kształt wazonu układa się przy tym sam. Nie trzeba wkładać w to żadnego wysiłku. Kleimy mocnym klejem (np szkolnym) lub dwustronną taśmą klejącą. I gotowe. 
10 minut i mamy modny dodatek do naszego domu...a kiedy nam się znudzi...po prostu go wyrzucimy...i zrobimy sobie inny :)
Kto podejmie wyzwanie?Mam nadzieję, że nasze Zajęcia Praktyczno-Techniczne przypadną Wam do gustu, bo moja głowa jest już pełna kolejnych propozycji - origami i nie tylko!

Wybaczcie wszelkie niedociągnięcia, zwłaszcza przy fotografii. Nadal nie odzyskałam sprawnego aparatu i ostrość ustawiam tylko ręcznie, a przy zdjęciach z samowyzwalaczem nie jest to takie proste :)

Miłego weekendu - i koniecznie znajdźcie chwilkę na zabawę z papierem i formą!

You May Also Like

50 comments

ETYKIETY