Lato zamykam w słoiki...

by - czerwca 26, 2013

Początek lata - choć aktualnie drugi dzień deszczowy i ponury - jednak wita nas kolorami, zapachami...


Truskawki. 
Kto ich nie lubi?
A kto kocha bezgranicznie?

Ja jestem ich umiarkowanym wielbicielem, choć zawsze na początku sezonu wpadam w spiralę truskawkową i przyrządzam z niej każde danie dania - od śniadania zaczynając na kolacji kończąc. 
A kiedy już mamy dość zamykam je w słoikach.
W ubiegłym roku zaniedbałam przetwory i zrobiłam ich na prawdę niewiele. Zapasy szybko się skończyły, spiżarka świeciła pustkami, a ja sięgałam po przeróżne dżemy truskawkowe na sklepowych półkach.
Ten rok dał mi nauczkę.
Żaden z kupnych dżemów nie ma takiego smaku i aromatu, ma za to całe mnóstwo składników, które w dżemie być nie powinny - konserwanty, słodziki, syrop glukozowo-fruktozowy  (CHEMIA!), zagęstniki, barwniki i sztuczne aromaty.

I ja mam to z czystym sumieniem podać moim dzieciom po raz kolejny?

NIE!

Skłamałabym mówiąc, że robienie przetworów kocham, ale kocham podawać je bliskim i dla nich warto poświęcić te parę godzin, a nawet dni w kuchni.
Smażenie truskawek na konfiturę to długi proces, a czasem wiąże się także z jazdą do supermarketu o północy - po brakujący cukier:)

Chciałam iść na skróty, kusił mnie obłędny świeży soczyście czerwony kolor truskawkowych dżemów gotowanych kilka minut i mieszanych z cukrem żelującym. 
Już miałam go w koszyku. 
Przeczytałam skład.
A tam?

KONSERWANTY!
Sorbinian potasu, benzoesan sodu...

I zadałam sobie pytanie.
Czy dlatego robię dla nas konfitury sama, żeby na końcu zaprawić je garścią chemii?
Czy to ma sens?

NIE3 dni.
15 kg owoców.
codzienne smażenie na wolnym ogniu.

36 słoiczków ciemnych aromatycznych konfitur.

za półmetkiem :)


 "czysty" dżem truskawkowy, konfitury truskawkowo-bananowe, truskawki z imbirem i cynamonem, z wanilią i gęste syropy truskawkowe do rozcieńczania dla dzieci. I nie mówię, że to już koniec truskawkowych słoiczków na nadchodzący sezon...:)


You May Also Like

29 comments

ETYKIETY